Exploring Berlin

Nedávno jsem podnikla svou druhou cestu do Berlína. Ani jednou jsem tam nejela jen kvůli památkám, ale spíše tak trochu pracovně, přesto jsem si nenechala ujít spoustu jeho krás. I když je otázkou, jestli je Berlín krásné město jako takové? To asi nechám na posouzení každému z vás.
Recently I made my second trip to Berlin. Every time I go there it is more because of some work, than just because of the sights, but I wouldn’t miss out its beauty. Although it remains a question if Berlin is a beautiful city as such? I will probably leave it on each of you to decide.
01

Při mé první návštěvě tohoto města jsem snad jako každý, kdo tady byl poprvé, chtěla vidět taková ta známá místa jako Alexanderplatz, pozůstatky Berlínské zdi, hraniční přechod Checkpoint Charlie, Braniborskou bránu či se jen tak projít ulicí Pod lípami, na jejímž konci ona brána majestátně stojí. Tentokrát jsem ale od památek upustila a snažila se na vše tady dívat z docela jiné stránky. Okusit trochu více tu pravou berlínskou atmosféru, pozorovat místní lidi a vnímat město jako celek. A musím říct, že jsem byla mile překvapená, jak mi Berlín i za tento můj kratičký pobyt stoupl v očích.
During my first visit of this city I wanted to see some typical sights like everyone who goes there for the first time. I mean the Alexanderplatz, remains of the Berlin wall, border crossing Checkpoint Charlie, the Brandenburg gate or take a walk on the street Unter den Linden, where the gate majestically stands. But this time I took a brake from the sights and I tried to make a completely different view. I tried to get a taste of the atmosphere there, observe the local people and perceive the city as a whole. And I have to say, that I was kindly surprised how Berlin rose up in my eyes during my short visit there.
02030405
A abych nepsala jen o pocitech, raději vám doporučím pár míst, která podle mě stojí za to vidět. Pokud by se vám zachtělo zavítat do Berlína kvůli nakupování, vydejte se do čtvrti Mitte, a to ať už máte raději malé obchůdky s designerskými kousky nábytku (které bych si všechny bývala nejraději odvezla domů) či větší obchodní řetězce s módou. Najdete tam třeba tolika lidmi oblíbený obchod Urban Outfitters, do kterého jsem se samozřejmě také hned zamilovala a měla co dělat, abych si odtud neodnášela dlouho vytoužený gramofonový přehrávač! (Tip – pokud letíte letadlem, berte si poloprázdný kufr, protože nikdy nevíte, co vám kde padne do oka!)
I’ll skip writing about feelings and I’ll rather recommend you some places which are worth seeing. If you want to go to Berlin for shopping, then go to quarter called Mitte, in case you like some small shops with designer furniture pieces and also if you like bigger fashion chain stores. There you can find many people’s favorite store Urban Outfitters which I also felt in love with and I almost bought a long awaited gramophone player! (Tip – if you go by plane, take a half-empty suitcase with you, because you don’t know what you’ll fancy somewhere!)

Při chození po městě vám jistě vyhládne, tak by se hodil nějaký ten tip na restauraci. Má oblíbená je Coffee Fellows. Je kousíček od Alexanderplatz a dělají tam výborné bagely, které si můžete sníst venku u dřevěných stolků a pozorovat ruch velkoměsta. Pokud ale toužíte po větším klidu, doporučuji Kaffee Mitte, a nebo restauraci Mädchenitaliener, ve které dělají tu nejlepší zázvorovou limonádu, jakou jsem kdy pila!
When you walking around the city you will certainly become hungry, so then I can recommend you some tips about restaurants. My favorite is the Coffee Fellows. It’s near from the Alexanderplatz and they make delicious bagels, which you can eat outside at wooden tables and watch the bustle of the city. But if you prefer a quieter place, you can try the Kaffee Mitte or the restaurant Mädchenitaliener, where they make the best ginger lemonade I’ve ever drunk!
06070809
No a konečně, pokud chcete vidět nějaké ty památky, projděte se po ulici Pod lípami kolem Berlínského dómu. Nevím, ze které doby pochází, ale lze z něj vypozorovat rysy hned několika architektonických stylů. Líbí se mi, že je to taková stavba, která do města, jako je Berlín, vůbec nezapadá. Pokud ale nejste na architekturu, procházkou podél řeky také nic nezkazíte.
Finally, if you want to see some sight, take a walk on the street Unter den Linden around the Berliner Dome. I’m not sure about the period from which it is, but you can observe the features of several architectural styles. I like how this building doesn’t fit in a city like Berlin at all. In case you’re not interested in architecture, you can’t go wrong with a walk along the river.
1011
Tak co, vydáte se Berlín také někdy navštívit?
So, will you go to Berlin also someday?

One thought on “Exploring Berlin

  1. Skvělý článek, Ani, díky za tipy, dost pravděpodobně se s přítelem do Berlína chystáme, možná v létě, možná příští rok, ale bude se to hodit :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *