Skansen

Uprostřed Stockholmu na ostrůvku Djurgården se rozléhá místní historický Skanzen. Mnohým je význam tohoto slova jistě velmi dobře znám, přesto pro ty, kteří si nejsou zcela jistí, tak skanzen znamená v překladu muzeum pod otevřeným nebem, které je také často spojené se ZOO. Tohle jsem před návštěvou Stockholmu samozřejmě moc dobře věděla. Co jsem ale netušila, tak bylo to, jak moc mi tento Skanzen učaruje.

01

Již po průchodu velkou vstupní bránou jsem ucítila ten ledabylý závan starých časů a toužila nechat se ním unášet. Naše první kroky vedly přes maličké městečko s domky vybudovanými podle původních předloh. Některé byly věrné kopie domků ze 17. – 19. století, jiné dokonce originály přivezené ze všech různých koutů Švédska. Tímto pan Artur Hazelius, který Skanzen v roce 1891 založil, zanechal dokonalou představu o tehdejším životě budoucím generacím.
02
Procházeli jsme uličkami, kde to vonělo čerstvým pečivem, což dokonale působilo jako lákadlo k návštěvě jedné z dobových pekáren. Dali jsme si tradiční Kanelbullar a musím říct, že to byl ten nejlepší Kanelbullar jaký jsem ve Stockholmu ochutnala (a že jich bylo!). Kromě pekárny zde byla spousta jiných řemeslných obchůdků, kde jste si mohli nejen něco pěkného koupit, ale hlavně se podívat, jak to všechno tehdy zhruba fungovalo.030405
Nevynechali jsme ani zdejší ZOO, která se rozprostírala na značně velkém území Skanzenu. Hodnou chvíli jsme pozorovali soby, ležící v prostorné ohradě, kteří mi ale mé nadšení z našeho shledání bohužel neopětovali. Viděli jsme pak ještě spoustu dalších severských zvířat, mimo jiné také osamoceného losa, který díky shozenému paroží vypadal opravdu legračně.
0607080910
V čas oběda jsme si ve zdejším bistru pochutnali na domácím hamburgeru a slaných palačinkách s lososí pastou a koprem. Losos a kopr jsou totiž pro Švédsko typickými surovinami, ze kterých se připravuje kromě dezertů snad úplně všechno.
11 12
Přestože pak ke konci odpoledne začalo pršet, byla návštěva Skanzenu opravdu příjemným zážitkem, který doporučuji všem, kteří se někdy chystají Stockholm navštívit.
13

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *